Implanty zębowe - typowe pytania i odpowiedzi

Czy warto mieć wszczepione implanty?

 Implant stomatologiczny
    Brak nawet pojedynczego zęba, zwłaszcza w przednim odcinku łuku zębowego, to poważny problem zarówno natury estetycznej, czynnościowej (zaburzenie funkcji żucia), psychologicznej (nieustanne uczucie niepewności, brak pewności siebie), a nawet społecznej (piękny, pełny uśmiech to atut zarówno w życiu prywatnym i zawodowym).
Od ponad 40 lat idealnym rozwiązaniem wszystkich tych problemów są IMPLANTY dentystyczne, które:
- przywracają pacjentowi piękny, pewny uśmiech;
- umożliwiają trwałe odtworzenie brakujących zębów;
- zapewniają pacjentowi pełny komfort fizyczny i psychiczny;
- zapewniają doskonały efekt estetyczny i naturalny wygląd uzębienia;
- pozwalają uniknąć kłopotów związanych z tradycyjnymi uzupełnieniami protetycznymi (wyjmowanie protez, szlifowanie zębów).
Co to są implanty zębowe?
    Stosowane dziś implanty stomatologiczne to niewielkie, tytanowe śruby umieszczane chirurgicznie w kościach szczęk, zastępujące korzeń brakującego zęba oraz tworzące podbudowę dla nowej korony zęba. Jakich implantów używamy?
    W naszej klinice stosujemy w zależności od warunków w kości implanty firm CVM, Dentium, Astra. Wszystkie te implanty produkowane są z wysokiej czystości tytanu (grade IV wg międzynarodowej normy ISO). Są to implanty stomatologiczne gwarantujące naszym pacjentom najwyższą jakość, bezpieczeństwo oraz znakomitą estetykę. W razie nie przyjęcia się implantu (jesteśmy uczciwą firmą, nie ukrywamy, że to się zdarza, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie) w kości ponowny zabieg założenia wszczepu mają Państwo wykonany bezpłatnie.

Czy implanty są objęte gwarancją?
    Wszczepiane przez nas implanty są każdorazowo objęte pisemną gwarancją. Jej warunki są ustalane indywidualnie z każdym pacjentem.
 
 Czy można mieć wszczepione jednocześnie implanty różnych firm?
    Zwykle nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Praktycznie wszystkie (poza egzotycznymi np. cyrkonowymi) implanty wyprodukowane są z tego samego materiału. Różnić się mogą elementy protetyczne np. sześciokątne lub ośmiokątne główki implantów, ale to jest problem jedynie dla lekarza i technika protetycznej.
Czy każdy może poddać się zabiegowi implantacji?
    Zanim lekarz zdecyduje się na wykonanie zabiegu, musi przeprowadzić szczegółowe badania jamy ustnej, zwracając szczególną uwagę na stan zębów, dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów. Oczywiście na decyzję o podjęciu leczenia ma ogromny wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta. Na szczęście tylko ciężkie choroby ogólnoustrojowe, psychiczne oraz przewlekłe przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów) stanowią przeciwwskazanie. Z protetycznego punktu widzenia zarówno brak pojedynczego zęba, braki mnogie czy w szczególności bezzębie to potencjalne wskazania do leczenia wszczepami. W przypadku dwóch ostatnich w grę wchodzi wszczepienie więcej niż jednego implantu, nie znaczy to wcale, że liczba wszczepów musi być równa ilości utraconych zębów. Dla przykładu zaopatrzenie bezzębnej żuchwy wymaga tylko 4-6 implantów, bezzębnej szczęki 6-8 sztuk. Te ilości wystarczają, żeby wykonać ceramiczny most na stałe osadzony na zakotwiczonych w kości filarach, a odtwarzający pełen komplet zębów (koron).
Rekonstrukcja kości przed wszczepieniem implantów. Chirurgia przedimplantacyjna.
    Aby wszczepić implant konieczne jest zachowanie odpowiedniej ilości kości w miejscu przyszłego implantu. Bardzo często, w wyniku paradontozy, osteoporozy, zmian okołowierzchołkowych albo nieostrożnego usuwania zębów z rozłamaniem wyrostków zębodołowych dochodzi do ubytku kości. Konieczna jest wtedy chirurgia rekonstrukcyjna. Są to zabiegi przygotowujące kość do wszczepienia implantu, np. w sytuacji braku dostatecznej ilości tkanki kostnej - augumentacja kości lub braku miejsca koniecznego do umieszczenia wszczepu - podniesienie dna zatoki szczękowej. Aby zapewnić odpowiednie podłoże dla wszczepu, stosuje się materiały pobudzające tworzenie się tkanki kostnej (Bio-oss, Bio-guide), pełniące rolę pewnego rodzaju matrycy, na której może dojść do narastania kości i wypełnienia istniejącego ubytku. Z kolei w przypadku konieczności wszczepienia implantów w szczęce w okolicy zębów przedtrzonowych i trzonowych, z jednocześnie nisko położoną zatoką szczękową, przeprowadza się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej.
Czy istnieje wyjście gdy lekarz stwierdzi, że jest zbyt mało kości, aby założyć implant?
    Brak nawet jednego zęba skutkuje stopniowym zanikiem kości w okolicy luki - wyrostek zębodołowy (kość) staje się zagłębiony i cienki, co odwzorowuje zapadnięte dziąsło. Ponadto ilość miejsca na wszczepy determinuje odległość do sąsiednich struktur anatomicznych, szczególne znaczenie pełni tu zatoka szczękowa, której zachyłki czasami schodzą bardzo nisko.     Chcąc uniknąć konsekwencji zaników kostnych jedynym, na dzień dzisiejszy, sposobem jest jak najszybsze wprowadzenie implantu tuż po wygojeniu kości po utraconym zębie. Niestety żadna tradycyjna metoda protezowania (most, proteza ruchoma) nie jest w stanie zahamować zaniku cennej tkanki kostnej. Często pacjenci decydują się na wszczepy, gdy miejsca na nie po prostu brakuje. Na szczęście obecnie coraz częściej stosuje się chirurgiczną metodę tzw. sterowanej regeneracji kości (GBR), która daje możliwość miejscowej odbudowy ubytków dzięki zastosowaniu naturalnych przeszczepów kostnych z innych rejonów ciała lub co jest praktyczniejsze specjalnych substancji pobudzających wzrost kości w ściśle określonej lokalizacji.
Wszczepienie implantu – część chirurgiczna.
    Zabieg wszczepienia implantów to bardzo delikatny i precyzyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na umieszczeniu implantu w odpowiednim położeniu w kości. Pacjent dostaje po zabiegu tabletkę przeciwbólową, zwykle nie sięga już po następną – bo to nie boli, jeśli był to pojedynczy implant. Zabiegi rekonstrukcji kości są bardziej dokuczliwe. Skaleczone (przy zabiegu polecaną przez nas metodą przezśluzówkową) na obszarze 3-4 milimetrów dziąsło goi się przed upływem tygodnia.
    Następnie rozpoczyna się okres gojenia - osteointegracji - wytwarzania się trwałego zespolenia miedzy powierzchnią tytanowego wszczepu a kością. Rutynowo proces ten trwa 3-6 miesięcy, a gdy warunki w jamie ustnej są korzystne zespolenie implantu może nastąpić szybciej. Po tym czasie można przejść do kolejnego etapu leczenia - części protetycznej.